Dzisiaj jest: 27.06.2022
Imieniny: Cyryla, Maryli, Władysława

Zespół pałacowo - parkowy w Niegolewie

Miejscowość:

W nieco zaniedbanym parku krajobrazowym o pow. 10,38 ha z pocz. XIX w. w r. 1896 wzniesiono piętrowy pałac dla płk. Andrzeja Niegolewskiego. Rozplanowany na rzucie prostokąta, o prostej bryle. W elewacji frontowej pseudo ryzalit poprzedzony gankiem z tarasem wspartym na dwóch kolumnach. Przy elewacji bocznej przybudówka, łącząca się z dobudowanym w latach 1904-05 skrzydłem prostopadłym do głównej części pałacu. Od frontu niewielka wystawka, od południa parterowe skrzydło. Kryty dachem czterospadowym. Parter zawierał część reprezentatywną z hallem, piętro mieszkalną. Niegdyś w pałacu znajdował się tzw. salonik napoleoński z pamiątkami po płk, Niegolewskim, Punkt Biblioteczny, przedszkole i mieszkania. Obecnie zaniedbany czeka na nowego właściciela.


Na  terenie parku znajduje się również Kaplica Św. Anny  z poł. XIX w., zamieniona w czasie okupacji hitlerowskiej na magazyn, spalona w 1945 r., po odbudowaniu w r. 1947 bezstylowa. W kaplicy co roku 30 listopada, w rocznicę bitwy pod Somosierrą odbywały się nabożeństwa żałobne. Obecna kaplica to niewielka budowla murowana, otynkowana, orientowana, założona na rzucie prostokąta z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Nawa i kruchta nakryte niskimi dwuspadowymi dachami. Elewacje boczne rozczłonkowane pilastrami, pomiędzy którymi umieszczono po trzy półkoliście zamknięte okna oświetlające wnętrze kaplicy. Kapitele pilastrów połączone profilowanym gzymsem. Wyżej przebiega gładki pas fryzu otaczający cały budynek. Elewacja zach. zwieńczona trójkątnym naczółkiem, poprzedzona niewielką kruchtą, z głównym, zamkniętym półkoliście, wejściem do środka. Wieńczy ją,  podobnie jak główną bryłę obiektu, dwuspadowy dach oraz trójkątny naczółek obwiedziony profilowaną listwą. W dwóch bocznych ścianach prezbiterium otwory okienne, zamknięte półkoliście.

Wnętrze kaplicy:

Wnętrze nawy nakryte płaskim stropem z dekoracją w postaci polichromii z 1961 r. W jej tylnej części nad wejściem niewielki chór muzyczny w całości drewniany i nieczynne organy miechowe firmy J. Strauke z CO z Berlina, wyprodukowane w 1879 r. Na balustradzie chóru 4 kasetony, w ramkach kompozycje kwiatowe prezentujące cztery pory roku. W prezbiterium ołtarz z drewna wykonany przez stolarza z Buku Bociańskiego. W polu środkowym obraz na płótnie malowany z wizerunkiem Św. Anny z Dzieciątkiem Jezus, wykonany przez Marię Różycką – Gogolewską w 1947 r. Przedstawia patronkę – Św. Annę z Dzieciątkiem Jezus. Po bokach ołtarza figurki gipsowe Pana Jezusa i Matki Bożej, na tabernakulum zdobiony krucyfiks metalowy. Rysunkowe sceny drogi krzyżowej w owalu w ramkach pod szkłem z podpisami w jęz. francuskim i angielskim - dar parafii bukowskiej. W prezbiterium symbol „Oko Opatrzności” i „Ostatnia Wieczerza”. W elemencie obiegającym strop 16 kasetonów z wizerunkami świętych i błogosławionych wokół Chrystusa Króla. Nad drzwiami z prezbiterium do zakrystii kolorowy herb abp. Antoniego Baraniaka - pamiątka jego obecności w tym miejscu w 1961 r.

Po południowej str. parku rozciąga się obszerny zespół zabudowań folwarcznych: piętrowy spichrz z 1835 r., na rzucie kwadratu, kryty dachem namiotowym, komin po gorzelni z końca XIX w. i wieża ciśnień z pocz. XX w., z drewnianym szczytem.  
Na skraju parku 30.XI.2008 r., w 200-lecie bitwy pod Somosierrą odsłonięto kamień ku czci Andrzeja Niegolewskiego.

 

Lokalizacja na mapie:

Projekt i realizacja: Agencja Reklamowa Inter Promotion | © Copyright TurystykaPNT.pl 2012

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies

Portal współfinansowany przez UE

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" 
- mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013