Dzisiaj jest: 22.05.2022
Imieniny: Julii, Wiesławy, Heleny

Zespół pałacowo - parkowy w Brodach

Miejscowość:

Efektowny pałac neorenesansowy, wzniesiony w roku 1892 dla Paula von Pfluga, członka niemieckiej rodziny von Pflugów – ówczesnych właścicieli Brodów. Stylem nawiązujący do architektury zamków francuskich XVI w. Na elewacjach piaskowcowe ozdoby, dwie wieże w narożnikach i skrzydło z lat 1905-1906 mieszczące salę balową (sala zajęła prawdopodobnie miejsce dawnego ogrodu zimowego). Wewnątrz zachowany stylowy wystrój pomieszczeń (sypialnia i jadalnia, hall ze wspaniałymi dekoracjami ścian). Budynek dwukondygnacyjny, murowany, na planie zbliżonym do kwadratu. Posiada taras z balkonem na piętrze, wsparty na filarach (od str. ogrodu). Pałac otacza park krajobrazowy o pow. 6,42 ha, urządzony w latach 70tych XIX w. na pofalowanym terenie opadającym ku Rz. Mogilnicy. Występuje w nim bogaty i zróżnicowany drzewostan, liczne drzewa pomnikowe, m.in. platany o obw. do 640 cm, jesiony, wiązy, białodrzew o obw. 450 cm, dęby szypułkowe o obw. do 410 cm, lipy, topole białe i czarne, graby, kasztanowce i buki, a w części płd. – wsch. staw. Do parku od str. zachodniej przylega obszerny folwark z przeł. XIX i XX w., użytkowany od r. 1956 przez Rolniczy Zakład Doświadczalny poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.


W skład folwarku wchodzą:2 drewniane silosy z pocz. XX w. (jedyne tego typu obiekty w Wielkopolsce); gorzelnia z 1907 r.; pięciokondygnacyjny murowany spichrz z 1905 r.; stajnia; wozownia; stolarnia i stodoła z 1907 r.

Po przeciwnej str. drogi i parku krajobrazowego wznosi się neogotycka, po ewangelicka, pałacowa Kaplica Św. Krzyża z końca XIX w., o rozczłonkowanej bryle. Za nią znajduje się mauzoleum von Pflugów, utrzymane w tym samym stylu.

Lokalizacja na mapie:

Projekt i realizacja: Agencja Reklamowa Inter Promotion | © Copyright TurystykaPNT.pl 2012

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies

Portal współfinansowany przez UE

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" 
- mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013