Dzisiaj jest: 11.04.2021
Imieniny: Filipa, Leona, Marka

Szlak zielony (szlak im. Emilii Szczanieckiej)

Opalenica – Lwówek; dł. ok. 32km; oznaczenie w ogólnokrajowej numeracji PTTK PO 7002 C; trasa przebiega głównie wśród pól, po drogach asfaltowych i gruntowych, miejscami grząsko, szlak obfituje w zabytkowe pałace i kościoły, miejsca pamięci i rezerwaty przyrody.


(0,0km) początek: dworzec PKP w Opalenicy, ul. Dworcową wyjeżdżamy z dworca i zmierzamy w kierunku Lwówka. Dalej ul. 5 Stycznia kierujemy się do budynków zakładu Pol-Mot, przy których skręcamy w prawo i wjeżdżamy w drogę gruntową. Przejeżdżamy przez most na Rz. Mogilnica i dalej tę samą drogą wśród pól dojeżdżamy
do wsi Rudniki. Tutaj mijamy pałac Sczanieckich, w którym obecnie mieści się szkoła podstawowa. Dalej na skrzyżowaniu za szkołą skręcamy w lewo i drogą asfaltową udajemy się do Krystianowa. Po drodze w oddali dostrzegamy wiatrak koźlak. W Krystianowie dojeżdżamy do krzyża, przy którym znajduje się skrzyżowanie. Na nim skręcamy w lewo i wjeżdżamy w asfaltową drogę powiatową nr 744, prowadzącą do Michorzewa (warto na moment zatrzymać się przy pałacu, gdzie obecnie działa ośrodek rehabilitacyjny). Jadąc dalej na horyzoncie dostrzegamy wieżę kościoła NMP i Wszystkich Świętych w Michorzewie, w pobliżu którego znajduje się grób Emilii Sczanieckiej (1804 – 1896). Asfaltową drogą powiatową nr 751 dojeżdżamy do Trzcianki (zwiedzamy kolejny pałac, siedzibę dzisiejszej szkoły). Z Trzcianki prosto przez rondo wjeżdżamy w drogę gruntową. Drogę tę otaczają barwne pola, charakteryzują liczne skrzyżowania i odnogi, a także oznakowane przydrożne kamienie. W takiej otoczce dojeżdżamy do kolejnej z ważnych wsi na tym szlaku – do Bród. Przez Brody przejeżdżamy prosto w kierunku cmentarza. Przed cmentarzem skręcamy w lewo i dalej przemieszczamy się wśród pól. Po drodze mijamy malownicze odcinki porośnięte wierzbami. W końcu natrafiamy na czerwoną tabliczkę z napisem użytek ekologiczny. To właśnie obszar rezerwatu ornitologicznego im. Bolesława Papi na Jez. Zgierzynieckim. Mijamy rezerwat i dojeżdżamy do wsi Zgierzynka. Równolegle przechodzi przez nią szlak czerwony Lwówek – Węgielnia. Dalej kierujemy się zgodnie z przebiegiem trasy na Lwówek. Po drodze docieramy do wsi Posadowo (jej najpiękniejszą budowlą jest neorenesansowy pałac Łąckich). Z Posadowa utwardzoną drogą gruntową dojeżdżamy do Lwówka. Zwiedzamy centrum miasta. W narożniku rynku przy ul. Ratuszowej wznosi się budynek z 1892 roku – siedziba władz miejskich, przy którym kończy się i jednocześnie rozpoczyna nasz szlak zielony, jak i  szlak czerwony, prowadzący do Węgielni. W trakcie może zmienić kierunek jazdy i wjechać, np. w czarny szlak łącznikowy, który krzyżuje się ze szlakiem zielonym przed Brodami. Początkowo droga brukowana, potem także i asfaltowa biegnąca przez Chraplewo doprowadzi nas do Wąsowa (zespół pałacowo – parkowy) i żółtego szlaku Nowy Tomyśl – Porażyn Dworzec.

Projekt i realizacja: Agencja Reklamowa Inter Promotion | © Copyright TurystykaPNT.pl 2012

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies

Portal współfinansowany przez UE

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" 
- mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013