Dzisiaj jest: 8.06.2023
Imieniny: Ady, Maksymiliany, Seweryna

Szlaki rowerowe

dł. 20 km; wiedzie przez tereny ściśle związane z powstańczym czynem bojowym z 1919 r.: Chrośnicę – Leśne Domki – Przyprostynię – Perzyny – Nową Wieś Zbąską – Nądnię – do Zbąszynia. Prowadzi do miejsc (pomników – głazów, tablic), które upamiętniają poległych powstańców. Jednym z takich miejsc jest pomnik ku czci, który wystawiono 03 VII 1927 r. przy sześciu zbiorowych mogiłach, gdzie pochowano 58 powstańców wielkopolskich, poległych w walkach w rejonie Zbąszynia i Babimostu (proj. Nikodem Rogoża).

dł. 24 km, wiedzie przez miejscowości związane z Regionem Kozła i tradycją Kozła – instrumentu ludowego, szczególnie popularnego na wzmiankowanym obszarze: Przyprostynię – Perzyny – Nową Wieś Zbąską – Podmokle Małe – Podmokle Wielkie – Kosieczyn – Chlastawę (zabytkowy drewniany kościółek) – Zbąszynek – Dąbrówkę (malownicza wieś, która posiada piękną polską historię) – do Zbąszynia.

Wąsowo – Brody; dł. ok. 9,5km; trasa przebiega przede wszystkim po drogach asfaltowych i brukowanych pośród pól i lasów, w terenie bogatym w pagórki.

Miedzichowo – Jabłonka Stara; dł. ok. 12,8km; oznaczenie w ogólnokrajowej numeracji PTTK PO; trasa przebiega najpierw po asfaltowej drodze wojewódzkiej, później wśród lasów i po drogach gruntowych, miejscami piaszczystych.

Lwówek – Węgielnia; dł. ok. 31,7km; oznaczenie w ogólnokrajowej numeracji PTTK PO 7003 C; trasa przebiega początkowo ulicami Lwówka, dalej drogami asfaltowymi do Konina i Linii, później drogami polnymi aż do szlaku niebieskiego Nowy Tomyśl – Lewice, miejscami grząsko.

(0,0km) początek: przy siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Lwówek; przemieszczamy się po mieście ulicami: Ratuszową, Źródlaną i E. Sczanieckiej. Drogą gruntową w kierunku Posadowa wyjeżdżamy z Lwówka. Po przejechaniu ok. 4km za pałacem w Posadowie (postój obowiązkowy) wjeżdżamy w drogę gruntową w prawo i dojeżdżamy do wsi Zgierzynka (ok. 7km). Tutaj mieści się Rezerwat na Jez. Zgierzyniecki im. Bolesława Papi i Rezerwat Wielki Las. Ze wsi drogą asfaltową wyjeżdżamy do drogi krajowej nr 2 (przy jej przekraczaniu należy zachować szczególną ostrożność ze względu na dość spore natężenie ruchu kołowego), po przekroczeniu której wjeżdżamy w drogę gruntową i udajemy się do wsi Konin (12km od miejsca startu). Tutaj możemy zorganizować odpoczynek nad Jez. Konińskim lub zobaczyć park wraz z dworem z 2 poł. XIX w. Po odpoczynku wąską drogą asfaltową jedziemy dalej w kierunku wsi Linie. Do wsi możemy dojechać także drogą gruntową, biegnącą wzdłuż jeziora. (18,00km) jesteśmy w Liniach, gdzie spacerujemy po obszarze zabytkowego parku i podziwiamy dwór z XIX w. lub też udajemy się na dłuższy postój nad jeziorami za wsią (Jez. Linie I, Jez. Linie II). Ruszamy dalej. W centrum Linii skręcamy w lewo i podążamy drogą gruntową wśród pól. (22km) dojeżdżamy do wsi Zębowo. Zwracamy uwagę na oznakowania na drzewach i słupach. Drogami polnymi kierujemy się na Komorowice i Grudną. W Grudnej przez moment jedziemy po drodze asfaltowej. Potem zjeżdżamy na gruntową i pośród lasów zmierzamy do Węgielni. Za wsią szlak czerwony łączy się ze szlakiem niebieskim Nowy Tomyśl – Lewice. Możemy zatem udać się prosto do Lewic (ok. 13km) lub skręcić w lewo i pojechać do Nowego Tomyśla (ok. 22km).

Zbąszyń – Miedzichowo; dł. ok. 19 km; oznaczenie w ogólnokrajowej numeracji PTTK PO 7008 Y; trasa przebiega najpierw ulicami Zbąszynia, dalej drogą asfaltową do Nowego Dworu, później drogami gruntowymi wśród lasów, miejscami grząsko.

Wokół Jeziora Błędno; dł. Ok. 20 km; oznaczenie w ogólnokrajowej numeracji PTTK PO 7007 Z; trasa prowadzi po drogach asfaltowych i krótkich odcinkach dróg gruntowych albo brukowanych.

Nowy Tomyśl – Porażyn Dworzec; dł. ok. 23km; oznaczenie w ogólnokrajowej numeracji PTTK PO 7005 Y; trasa przebiega najpierw ulicami Nowego Tomyśla potem ścieżką rowerową, drogą wśród pól, krótko drogą asfaltową, a na końcu drogami leśnymi, miejscami grząsko.

Opalenica – Lwówek; dł. ok. 32km; oznaczenie w ogólnokrajowej numeracji PTTK PO 7002 C; trasa przebiega głównie wśród pól, po drogach asfaltowych i gruntowych, miejscami grząsko, szlak obfituje w zabytkowe pałace i kościoły, miejsca pamięci i rezerwaty przyrody.

Nowy Tomyśl – Zbąszyń; dł. ok. 25,5km, oznaczenie w ogólnokrajowej numeracji PTTK PO 7006 S; trasa przebiega głównie po drogach leśnych i polnych, miejscami grząsko, atrakcję stanowią piękne lasy i krajobraz wiejski wraz z interesującymi zabytkami budownictwa olęderskiego.

Strona 1 z 2

Projekt i realizacja: Agencja Reklamowa Inter Promotion | © Copyright TurystykaPNT.pl 2012

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies

Portal współfinansowany przez UE

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" 
- mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013