11 XI 2006 r. na Rynku w Zbąszyniu odsłonięto rzeźbę przedstawiającą postać chłopaka grającego na koźle, proj. artysty – rzeźbiarza Rafała Nowaka. Rzeźba nawiązuje do Kozła – instrumentu ludowego, zwyczaju muzykowania i jego tradycji na obszarze tzw. Regionu Kozła. Stoi w pobliżu centrum Rynku.
10 V 2009 r. w Zbąszyniu tuż nad brzegiem Rzeki Obry stanął oryginalny i unikatowy pomnik przedstawiający postać Karola Wojtyły siedzącego w kajaku, z odłożonym wiosłem, czytającego księgę. Pomnik upamiętnia wydarzenia z lipca 1960 r., kiedy to jako biskup krakowski Karol Wojtyła wraz z grupą studentów zorganizował w ramach obozu kajakowego spływ po Rzece Obrze. Przy ul. Miodowej, nieopodal miejsca, gdzie dziś stoi pomnik, spływ zatrzymał się na krótki biwak. Grupa została ugoszczona przez Pana Czesława Pakułę, który udostępnił jej swój ogród. Prawdziwość tego wydarzenia potwierdza książka "Zapis drogi. Wspomnienia o nieznanym duszpasterstwie księdza Karola Wojtyły" wydana przez wydawnictwo Św. Stanisława w 2005 r., gdzie znajdujemy zapis "29 lipiec 1960 Obra przez Zbąszyń", a także "Alfabet Jana Pawła II. 1920 - 2005” (Wydaw. Kluszczyński, Kraków), gdzie odnajdujemy słowa: "Pływano po Czarnej Hańczy, Obrze, Redze, Drawie”. Postać papieża i łódź wykonane z brązu, postument z kamienia. Autorem rzeźby jest znany poznański artysta rzeźbiarz - Jerzy Sobociński. Zbąszyński pomnik ukazujący Karola Wojtyłę był ostatnim dziełem artysty. Jerzy Sobociński zmarł nie doczekawszy jego odsłonięcia. 10 V 2009 r. ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański dokonał uroczystego poświęcenia pomnika.
Powstał jako pierwszy pomnik niepodległości na terenie Księstwa Poznańskiego. Z inicjatywy nauczyciela Pana Łukaszewicza, który zjednoczył wokół tej idei stowarzyszenie młodzieży i wielu mieszkańców. Pomnik poświęcono 23 X 1921 r. Wówczas był to obelisk wznoszący się na wysokim cokole, na 3 metry wys. Z jednej strony widniał biały Orzeł na czerwonym polu, z drugiej napis: Naszym bohaterom cześć! Zniszczony w czasie okupacji hitlerowskiej. Powołany w poł. lat 90 – tych Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika na czele z ówczesnym sołtysem - Pawłem Krusińskim we współpracy z ludźmi i lokalnymi firmami odtworzył pomnik w zbliżonym kształcie do pierwowzoru. Odbudowany pomnik odsłonięto 12 VI 1999 r. Pomnik oddaje cześć powstańcom wielkopolskim, mieszkańcom wsi Terespotockie i poległym w walkach o niepodległą Polskę. Ufundowany przez mieszkańców Gminy Opalenica w 80-tą rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Kamienny pomnik z napisem: Walczyli, Cierpieli, Ginęli za Ojczyznę, Wolność i Lud i trzema historycznymi datami: 1918, 1939, 1945 stanął na środku Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego (do r. 1990 Placu Walki Młodych) 21.I.1966 r. Pomnik zaprojektował Leszek Krzyżkowiak dla uczczenia bojowników o wolność: poległych i pomordowanych w Powstaniu Wielkopolskim oraz w latach II Wojny Światowej. Do dnia dzisiejszego w obchody świąt patriotycznych gromadzą się pod nim mieszkańcy i władze miasta.
W październiku 2010 r. motocykliści zrzeszeni w opalenickim Klubie Motocyklowym LECH, doczekali się ważnego dla siebie momentu i nie lada wyróżnienia. Na Pl. Piłsudskiego odsłonięto bowiem replikę pierwszego polskiego motocykla LECH. Uroczystego odsłonięcia dokonali ówczesny Burmistrz miasta, Pan Ryszard Napierała, Prezes Klubu Motocyklowego, Pan Grzegorz Hildebrand i Zastępca Prezesa, wykonawca tejże repliki, Pan Ireneusz Hojan. Replika wiernie odzwierciedla wzór i proporcje motocykla. Czarna, wykonana ze specjalnego materiału, przyozdobiona złotym napisem Lech, stanowi element dekoracyjny placu, który wzbudza zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców Opalenicy, ale również wśród odwiedzających ją gości i turystów. Obok repliki w specjalnej gablocie zamieszczono krótką wzmiankę dotyczącą historii miejscowej fabryki pierwszego polskiego motocykla.
Stoi na dziedzińcu Gimnazjum im. Gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Opalenicy. Upamiętnia mieszkańców Opalenicy, którzy walczyli w Powstaniu Wielkopolskim, w szeregach Kompanii Opalenickiej. Nawiązuje do wzniesionego przed wojną i zniszczonego przez Niemców innego pomnika, który z kolei upamiętniał czyn patriotyczny mieszkańców miasta. Autorami projektu są Artur Kaczmarek i Ryszard Napierała. Jego koncepcja nawiązuje do przedwojennej formy przestrzennej. Trzy osobno stojące cokoły symbolizują rozbiory Rzeczypospolitej, nawiązują też do ciągłości historycznej państwa polskiego. To także trzy fundamentalne wartości łączące kolejne pokolenia Polaków. Na środkowym cokole umieszczono stylizowanego orła zrywającego się do lotu, dzieło Roberta Sobocińskiego. Poniżej rzeźby napis: „Ojczyzna z ich woli i krwi…” Pomnik Powstańców Wielkopolskich odsłonięto 5 I 2004 r., w rocznicę wymarszu z Opalenicy Kompanii Opalenickiej. Przy pomniku powstała Opalenicka Ściana Pamięci z kilkoma tablicami. Pierwszą z nich, poświęconą pamięci ofiar II Wojny Światowej i okresu komunizmu, odsłonił ostatni prezydent RP na uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski, 17 XI 2004 r. 05 I 2005 r. odsłonięto tablicę ku czci 25 poległych powstańców, 06 I 2006 r. ku czci 290 innych uczestników powstania, a 17 IX 2008 r. ku czci 22 ofiar Katynia.
Pomnik proj. poznańskiego rzeźbiarza Jana Marii Jakóba stanął przed budynkiem Sądu Rejonowego na Pl. Niepodległości w Nowym Tomyślu. Powstał na bazie i z elementów monumentu upamiętniającego zwycięstwo Prus nad Francją (świadczą o tym jego kształt oraz wielkość), który w latach 1895 – 1919 miał swoje miejsce na Pl. Chopina. Przybrał formę obelisku wykutego z granitu. Na jego bokach widnieje jedenaście płaskorzeźb postaci w mundurach i ubraniach cywilnych. Pomnik odsłonięto 22 VII 1963 r. Na przedniej stronie zwróconej ku wschodowi czytamy: Powstańcom Wielkopolskim walczącym o wolność Ziemi Nowotomyskiej w latach 1918 – 1919 Społeczeństwo Powiatu Nowotomyskiego. Z prawej strony napisu przytwierdzony krzyż powstańczy. Na tablicy z drugiej strony napis: Cześć Bohaterom Władysław Woliński 10 V 1894 11 II 1919 Stanisław Maćkowiak 27 III 1891 11 II 1919 Feliks Pięta 06 X 1895 09 II 1919. Obok pomnika stoi ścięty czubek z wizerunkiem palącego się płomienia.
17 X 1999 r. w rocznicę 150lecia śmierci kompozytora Fryderyka Chopina, w płn. – wsch. części placu imienia tego genialnego fortepianisty, odsłonięto pomnik ku jego czci. Podobizna Fryderyka Chopina to metalowe popiersie stojące na postumencie, wykonane przez artystę - rzeźbiarza Marka Jerzego Nowakowskiego. Popiersie spośród innych wyróżniają wklęśnięte plecy - niezwykle ciekawe rozwiązanie, które przykuwa uwagę niejednego przechodnia.
Projekt i realizacja: Agencja Reklamowa Inter Promotion | © Copyright TurystykaPNT.pl 2012
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju"
- mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013