Dzisiaj jest: 9.08.2022
Imieniny: Klary, Romana, Romualda

Kościół Cmentarny św. Krzyża w Lwówku

Miejscowość:

Zlokalizowany na przedmieściach Lwówka, przy wylocie w kierunku miejscowości Pniewy. Zbudowany ok. r. 1780 z inicjatywy Jadwigi z Pawłowskich Łąckiej i prawdopodobnie wg proj. Antoniego Hohne. Barokowy, murowany z cegieł, otynkowany. Usytuowany na planie krzyża greckiego. Kryty kopułą ozdobioną polichromią ze sceną znalezienia Krzyża Św. z XVIII w. (przemalowana w 1951 r. przez Teodora Szukałę i Henryka Kota).

Wnętrze:

  • sztukaterie w postaci kartuszy i girlandów w stylu Ludwika XVI;
  • późnobarokowy, architektoniczny ołtarz główny z małym ludowym krucyfiksem w centrum, rzeźbami Matki Boskiej Bolesnej i Św. Jana Ewangelisty po bokach i Boga Ojca w zwieńczeniu.
  • ołtarze boczne rokokowe z obrazami: Św. Barbary i Św. Katarzyny (pola główne) („Gdy kościółki ś. Katarzyny i ś. Barbary z drzewa postawione, upadkiem zagrażały,władza duchowna postanowiła dnia 8. października 1779 roku, aby z kościółków tych obrazy, a tem samem i obowiązki i obligacye duchowne, do kościoła ś. Krzyża przeniesionymi zostały. Co też wykonano.”), obrazami Św. Heleny i Św. Józefa (zwieńczenia);
  • klasycystyczna ambona w kształcie łodzi;
  • klasycystyczny prospekt organowy.


Historia kościoła:

Nim tam kościół postawiono były w tem miejscu pastwiska, doły napełnione wodą, istne topieliska. W tej więc stronie pasła dzieweczka między innymi swoją trzódkę; a była bardzo bogobojna, unikała swawoli swych rówieśniczek i towarzyszek. W samotności lubiła przesiadywać nad wodą w rozmyślaniach o Panu Bogu. Pobożność jej wynagrodził Bóg cudem, bo oto z stawku wypływał krzyżyk z wizerunkiem Zbawiciela, w którego wpatrując się dzieweczka, serdeczne miała ukontentowanie i bardzo się w tem lubowała. I stało się, iż ją zeszli przy tem rodzice, opowiedzieli o tem księdzu, który się następnie z procesyą udał na miejsce cudowne, a odebrawszy krzyżyk z ręki rozpromienionej dzieweczki, wniósł go uroczyście do miasta, do kościoła farnego i na ołtarzu umieścił. Ale jakie było zdziwienie ludu pobożnego, gdy nazajutrz przyszedłszy do kościoła, krzyżyka na ołtarzu nie zastał. Znowu był wypłynął do stęsknionej za nim dzieweczki, która go w swych niewinnych piastowała rękach. Natchniony od Boga, przedstawił proboszcz miejscowym parafianom, a mianowicie dziedzicowi, że będzie trzeba na owym miejscu, gdzie się krzyżyk ukazał, wznieść świątynię. A dziedzic ów nieodrodnym był synem tej naszej ziemi, słynącej więcej z wspaniałych świątyń, niż z okazałych pałacy. Rychło się więc wziął z siostrami swemi do dzieła i kościół Św. Krzyża na owych pastwiskach wystawił i krzyżyk ów mały w wielkim ołtarzu na ścianie umieścił.

Otoczenie kościoła:

Przykościelny cmentarz ocieniają dorodne, stare drzewa: lipy drobnolistne o obw. do 360 cm i wys. 24 m; na nim wspólny grób pięciu powstańców wielkopolskich pochodzących z Lwówka, poległych w walkach w 1919 r. Okazały nagrobek wystawiono w roku 1923.

 

Lokalizacja na mapie:

Projekt i realizacja: Agencja Reklamowa Inter Promotion | © Copyright TurystykaPNT.pl 2012

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies

Portal współfinansowany przez UE

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" 
- mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013