Dzisiaj jest: 27.06.2022
Imieniny: Cyryla, Maryli, Władysława

Kościół św. Marcina w Bukowcu

Miejscowość:

Kościół P.W. Św. Marcina stanowi oryginalny element zabudowy architektonicznej wsi Bukowiec. Historia parafii sięga przełomu XIV i XV w. W 1480 r. patronat nad świątynią sprawował Jan z Ostroroga, w XVI w. przechodziła w ręce innowierców. Obecny kościół orientowany wzniesiono w roku 1737 z fundacji Karola Opalińskiego - starosty śremskiego. Charakteryzuje go zabudowa konstrukcji zrębowej. Uwagę przykuwa charakterystyczna wieża wtopiona w bryłę kościoła od strony zachodniej. Wieża posiada słupowo - ramową konstrukcję i cebulasty hełm z latarnią, pokrytą blachą. Reprezentuje barok. Bryłę świątyni przecina poprzecznie drewniana nawa (proj. Stefana Cybichowskiego) - niespotykane do tej pory na terenie Woj. Wielkopolskiego rozwiązanie. Dwuspadowe dachy pokrywa dachówka. Dawne wejście do świątyni zachowane od strony zach.; obecne mieści się na stronie poł. pod podcienionym zadaszeniem wspartym na sześciu słupach. Do kościoła od zach. przylega zabudowanie gospodarcze; od wsch. kaplica oraz dwie zakrystie, z ostatniej z nich prowadzą stare schody wprost na ambonę.

Wnętrze kościoła:

  • architektoniczny ołtarz główny z XVII i XVIII wiecznymi elementami - kolumny po bokach, rzeźby aniołów, dwa witraże: kolisty u góry z wizerunkiem Trójcy Świętej (Bóg Ojciec i Syn Boży zasiadający na tronie niebiańskim. Nad nimi wznoszący się Duch Święty, pod nimi kula ziemska, na niej symbole księżyca - człowieka i słońca – Boga; dolny z wizerunkiem Grupy Ukrzyżowania (niewiasty opłakujące śmierć Chrystusa pod krzyżem). Witraż oprawiony w oryginalną ramę z 1925 r. Trójbocznie zamknięte prezbiterium z witrażami po bokach ołtarza głównego: lewy z przedstawieniem patrona kościoła – Św. Marcina na koniu (biskupa Tours we Francji) i Świętej Rodziny zajętej czynnościami dnia codziennego, prawy ukazujący Św. Stanisława Kostkę i Chrystusa w otoczeniu dzieci;
  • arkada wsparta na dwóch kolumnach, otwiera prześwit do kaplicy bocznej. Na ścianie nad nią dekoracja malarska - Baranek, symbol Chrystusa i jego męczeńskiej śmierci;
  • drewniana skrzynia na świece, przyozdobiona wspaniałym ornamentem o charakterze ludowym (kaplica boczna);
  • dwa ołtarze boczne, z I poł. XVIII w., z bogatym obramieniem snycerskim (nawa główna);
  • okrągłe okna z witrażami: Św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus, Matki Bożej i Św. Barbary (część podstropowa ścian);
  • dwie empory: wśród nich chór muzyczny (nad wejściem do nawy głównej);
  • ciekawa dekoracja ciesielska, stolarska i malarska oraz stropy; w starej części kościoła wić roślinna (ściany prezbiterium pod stropem), w nowszej dekoracja z motywami roślinnymi i geometrycznymi; pionowy osobliwy ornament ze szlifami generalskimi, przecinający ściany (pamiątka po gen. Kazimierzu Sosnkowskim – patronie parafii w okresie międzywojennym); strop kasetonowy pokryty geometrycznymi wzorami, greckim krzyżem, Okiem Opatrzności Bożej oraz monogramem Maryi; na stropie nad emporami listwy, o formach zbliżonych do sklepienia gwiaździstego.


Otoczenie kościoła

Prosta dzwonnica konstrukcji metalowej z 1981 r.
2 rzeźby z końca XIX w. – Św. Jana Nepomucena i Św. Wincentego a’Paulo.
Okazałe drzewa pomnikowe: 2 lipy szerokolistne o obw. 370 i 320 cm, lipa srebrzysta o obw. 210 cm, wiąz szypułkowy o obw. 370 cm.

 

Lokalizacja na mapie:

Projekt i realizacja: Agencja Reklamowa Inter Promotion | © Copyright TurystykaPNT.pl 2012

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies

Portal współfinansowany przez UE

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" 
- mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013